مجموعه کیمیا شهبال شما را به خرید بهترین محصولات خوراک دام و طیور دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

بازار فروش دان پرورش مرغ

امروزه صنعت پرورش طیور به یکی از بزرگترین صنایع کشور تبدیل شده است. مجتمع های بزرگ و کوچک پرورش طیور، کارخانجات خوراک طیور و کنسانتره  بخشی از این صنعت هستند. دان پرورش مرغ بزرگترین بخش هزینه بردار هر واحد مرغداری است. تعداد بسیار زیاد واحد های پرورش مرغ و نیاز مبرم آنها به دان در هر دوره پرورشی اهمیت دان در این صنعت را به خوبی نشان می‌دهد. اما ترکیبات دان مرغ چیست ؟ به چه شکل باید در اختیار مرغ قرار گیرد؟ و کیفیت آن چه تاثیری بر عملکرد مرغ دارد؟

بازار فروش دان پرورش مرغ

انواع دان برای پرورش مرغ

انواع دان برای پرورش مرغ

دان مورد استفاده برای پرورش طیور ترکیبی از یک سری مواد است که می تواند احتیاجات غذایی آنها را برای تولید گوشت یا تخم مرغ فراهم کند. بخش اصلی این دان از غلاتی مانند ذرت، گندم و سویا است.  ذرت و گندم به طور مستقیم در جیره استفاده می‌شوند. ولی دانه سویا پس از فرآیند روغن کشی و استخراج روغن آن برای مصارف انسانی و حیوانی، از تفاله اش به نام کنجاله سویا  استفاده می گردد. این سه قلم در اکثر واحدهای مرغداری حدود ۹۰ درصد جیره را تشکیل می‌دهند.

غلات به تنهایی نمی‌تواند همه احتیاجات مرغ به مواد مغذی از جمله انرژی، پروتئین، مواد معدنی و ویتامین را تامین کنند بنابراین در ۱۰ درصد باقیمانده فضای جیره مواد دیگری به جیره اضافه می‌شوند تا این کمبودها را جبران کنند. از جمله این مواد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مکمل معدنی
  • مکمل ویتامینه
  • دی کلسیم فسفات
  • روغن
  • نمک
  • آنزیم ها
  • کوکسیدیواستات ها 

این مواد طبق فرمولی خاص و هر یک در مقادیر مشخصی به جیره اضافه می‌شوند تا دان مناسب برای تامین احتیاجات مرغ  برای تولید گوشت و تخم مرغ فراهم آید.

انواع دان پرورش مرغ  که در ابتدا لازم است نام ببریم عبارتند از:

  1. آردی
  2. کرامبل 
  3. پلت

  در گذشته مرغدار همه اقلام فوق را خریداری و در واحد پرورش مرغ خود آنها را آسیاب کرده، سپس در دستگاه مخلوط کن یا میکسر به صورت یک مخلوط یکنواخت در می آورد و در تغذیه طیور از آن استفاده می کرد.

 این دان به شکل آردی بود و چون اندازه همه ذرات دان یکسان نبود مرغ ذرات درشت را انتخاب می کرده می خورد و ذرات ریز که غالبا مواد ویتامینه و معدنی، آنزیم‌ها و کوکسیدیواستات ها بودند توسط مرغ مصرف نمی‌شد و این از معایب دان آردی در تغذیه مرغ بود. 

با گسترش کارخانجات تولید خوراک طیور کلیه این فرآیند در کارخانه و به صورت تقریباً مکانیزه انجام می‌شد. با این تفاوت که پس از اینکه جیره آردی آماده می‌شد دان وارد دستگاه پلت زن می‌شد و تحت فشار و بخار آب از سرندهایی به صورت حبه های با قطر ریز، متوسط و درشت به نام پلت از دستگاه خارج می شد. پلت های ریز برای جوجه های کوچک و پلت های متوسط و بزرگ برای جوجه های بزرگتر و مرغ ها استفاده می شد.

از محاسن پلت این است که یک واحد پلت دارای همه مواد مغذی مورد نیاز مرغ است و حق انتخاب را از پرنده می‌گیرد. مرغ با مصرف مقدار مشخصی پلت احتیاجات غذایی خود را به دست می‌آورد. از اشکال دیگر دان دان کرامبل می باشد. تفاوت این دان با دان آردی و پلت تنها در اندازه آن است. سایز این دان حد واسط دان آردی و پلت است.

بهترین دان برای پرورش مرغ کدام است؟

بهترین دان برای پرورش مرغ کدام است؟

بهترین دان برای پرورش مرغ دانی است که بتواند به بهترین شکل احتیاجات غذایی مرغ را فراهم کند. یک دان کامل باید حاوی همه مواد مغذی مورد نیاز پرنده و فاقد آثار کپک زدگی و رطوبت باشد.

برای تهیه بهترین دان پرورش مرغ باید از بهترین مواد اولیه استفاده کرد. وجود قارچ آفلاتوکسین در ذرت باعث خراب شدن کل دان و مسمومیت پرنده با مصرف آن می‌شود. همچنین کیفیت سایر مواد مورد استفاده در دان باید مناسب باشد.

همانطور که گفتیم امروزه به علت وفور کارخانجات خوراک طیور مرغداران به ندرت اقدام به تولید دان آردی در واحد پرورشی خود می‌کنند. دان آردی ضایعات بیشتری دارد و هنگام مصرف در سالن پرورش باعث ایجاد گرد و غبار در سالن می‌شود.

ذرات ریز دان که معمولاً ریز مغذی ها هستند معمولاً توسط مرغ مصرف نشده و این مساله ممکن است باعث کاهش عملکرد مرغ و برخی کمبودها در آنها شود.

دان کرامبل کمتر در ایران رایج است و به جز در موارد معدود مورد استفاده مرغداران قرار نمی گیرد. تهیه دان پلت از کارخانجات خوراک طیور دردسر تهیه خوراک در واحد مرغداری را برای مرغدار از بین برده است. دیگر وقت و هزینه کارگری بابت این مسئله صرف نمی شود. بهترین دان پلت دانی است که مطابق احتیاجات غذایی طیور بالانس شده باشد .این دان نباید به راحتی خرد شود چون به مرغ حق انتخاب می دهد. در تهیه دان پلت نباید از پلت چسبان ها مانند ملاس در مقادیر بالا استفاده کرد چون تعادل انرژی جیره را به هم زده و باعث سفتی زیاد دان می شود این امر قابلیت هضم پلت در دستگاه گوارشی پرنده را کاهش می دهد.

میزان اثرگذاری دان در وزن گیری مرغ

میزان اثرگذاری دان در وزن گیری مرغ

هدف از تغذیه مرغ ها تولید گوشت و تخم مرغ در زمانهای برنامه ریزی شده است. مجموعه عواملی چون دان، کیفیت جوجه، شرایط محیطی و مدیریتی در وزن گیری مرغ موثرند .دان با کیفیت در کنار سایر عامل باعث می‌شود مرغدار به اهداف پرورشی خود دست یابد. 

اگر بخواهیم به صورت مقایسه ای میزان اثرگذاری دان پلت، کرامبل و آردی را بر وزن گیری مرغ بیان کنیم باید گفت دان آردی به علت دادن قدرت انتخاب به مرغ و اینکه برای مصرف آن مرغ فعالیت بیشتری انجام دهد و به عبارتی بیشتر نوع بزند چندان مطلوب نیست. البته در استفاده از این نوع دان بیماری های متابولیکی مانند آسیت کمتر رخ می‌دهد و پدیده بستر مرطوب و بیماریهای ناشی از آن کمتر است.

دان پلت و تا حدودی دان کرامبل باعث می‌شوند مرغ برای کسب انرژی مورد نیاز خود فعالیت کمتری از خود نشان دهد و زودتر به وزن مورد نظر دست یابد. چنانچه میزان مصرف انرژی از طریق پلت دقیق کنترل نشود باعث دریافت انرژی اضافی توسط مرغ می شود که منجر به رشد سریع و در نتیجه بیماری های متابولیکی مانند اسید برای مرغ می‌شود .بنابراین با مصرف کنترل شده دان پلت و کرامبل می توان سریعتر به هدف وزنی مورد نظر رسید.

مشاوره خرید بهترین دان برای پرورش مرغ

مشاوره خرید بهترین دان برای پرورش مرغ

هدف یک پرورش دهنده مرغ کسب بهترین عملکرد و راندمان تبدیل دان به گوشت طی یک دوره زمانی مشخص می باشد. یکی از عوامل بسیار مهم در نیل به این هدف دان مناسب و با کیفیت است به خصوص اینکه بیشتر هزینه های مربوط به پرورش مرغ مربوط به خرید دان است. مرغداری یا باید خود کاملاً مطلع از احتیاجات غذایی مرغ و آنالیز دانی که به مرغ ها داده می‌شود باشد و یا از مشاوره کارشناسان تغذیه طیور که واقف به این مسائل هستند بهره ببرد تا از خرید بهترین دان مطمئن باشد.

مجید شهبازی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و فروش

جهت خرید و فروش این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:

مشاور فروش: مجید شهبازی

راه های ارتباطی:

phone icon شماره تماس: 09123854617

phone icon شماره تماس: 02177389410

whatsApp icon پاسخگویی واتساپ: کلیک کنید

email icon ایمیل: kimiashahbal97@gmail.com

مجموعه کیمیا شهبال شما را به خرید بهترین محصولات خوراک دام و طیور دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید